ColorMag

Blog o prawach konsumenckich oraz reklamacjach

Porady prawne

Jak nie stracić prawa jazdy? Władze wiele ułatwiły…

Prawo jazdy to bardzo ważny dokument. Nie posiadając takich uprawnień nie możemy prowadzić pojazdów. Po zaostrzeniu przepisów tekturowy kartonik można stracić w kilka minut. Nowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wskazuje, że nie jest to już takie oczywiste względem różnych kategorii do kierowania pojazdami. 

To nie pierwsza wątpliwość wydana przez TK w sprawie zatrzymywania prawa jazdy. W dniu 4 lipca zapadł kolejny wyrok potwierdzający, że podwójna kara za ten sam czy jest niezgodna z Konstytucją. Według sędziów Trybunału zaskarżony (przez obywatela) przepis narusza zasadę zakazu ponownego karania za to samo zdarzenie. Otwiera to furtkę wielu Polakom (niestety również tym, którzy stracili prawo jazdy za jazdę po alkoholu) do walki wykorzystując błędy w ustawie. W tym przypadku chodzi o uprawnienia do kierowania pojazdów innych niż dotyczył zakaz. Bardzo często może się tak zdarzyć, że obywatel zatrzymany za złamanie prawa oprócz uprawnienia w kategorii B posiada także prawo jazdy na motor lub samochód ciężarowy (powyżej 3,5 tony). Zabranie wszystkich kategorii według Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodne z prawem.

Utrata prawa jazdy po alkoholu? Zależy, której kategorii…

Brzmi to kuriozalnie, ponieważ osoba, której zatrzymano uprawnienia za jazdę po alkoholu nie powinna wsiadać do żadnego pojazdu. Okazuje się, że sprawa ma drugie dno. Wyrok z dnia 4 lipca to zgłoszenie obywatela, któremu odebrano uprawnienia za jazdę pod wpływem. Niestety osoba skarżąca dopatrzyła się braku spójności w przepisach względem tego co prezentuje art. 2 oraz art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Podniesione zarzuty zostały przebadane przez sędziów, którzy nie mieli wątpliwości.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego – zatrzymanie prawa jazdy / isap.sejm.gov.pl

Osoba pozbawiona uprawnień na pojazdy osobowe nie może tracić uprawnień na innych kategoriach pojazdów (chociażby na motor w kategorii A). Są to swego rodzaju dodatkowe represje karne, które nie powinny mieć miejsca w myśl art. 45 ust 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W końcu każdy Polak ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Czy tracąc uprawnienia na wszystkie kategorie w myśl zabranego prawa jazdy jest sprawiedliwe? Orzeczenie TK wskazuje, że nie sugerując się tylko Konstytucją, której przecież musimy przestrzegać.

Absurd idzie z góry…

Pomysł na odbieranie uprawnień do kierowania pojazdami za jazdę po alkoholu lub z racji przekroczenia punktów „przyszedł” bezpośrednio z wiejskiej. Sejm i senat nie zweryfikował dokładnie konstrukcji przepisów, przez co sądy jeden po drugim wydają zakazy prowadzenia pojazdów poprzez zabranie uprawnień. Niestety ktoś nie sprawdził zapisów Konstytucji i teraz mamy dziurę w systemie prawnym. Najgorsze jest to, że ciężko zmienić ten zapis, aby nie wyjść na „idiotę”. Zabranie prawa jazdy na wszystkie kategorie wydaje się niesprawiedliwe. Ludzie już zaczęli korzystać ze swoich praw, czego przykładem jest powyższy wyrok Rzeczypospolitej Polskiej. Gorzej, że dotyczy to sytuacji, w której uprawnienie jest tracone za jazdę pod wpływem…prawo nie przewidziało pewnych kwestii.

Czego możemy się spodziewać? Sądy w dalszym ciągu najprawdopodobniej będą stwierdzać winę osób popełniających wykroczenia/przestępstwa drogowe. Obywatele mają teraz działo wysokiego kalibru – opinie Trybunału Konstytucyjnego. Taki argument nie może zostać zignorowany w polskich sądach. Koło będzie się zamykać. Sądy na etapie rozprawy mogą uznać wniosek pozwanego lub go odrzucić. Później sprawa trafi do TK i wszystko zaczyna się od nowa. Sprawa jest prosta jak budowa cepa – wprowadzić oficjalnie precedens, który rozwiąże kolejki w sądach. Niestety nie wszystkim tego typu działanie jest na rękę. Miejmy nadzieję, że powyższy wyrok będzie wykorzystywany z głową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *