ColorMag

Blog o prawach konsumenckich oraz reklamacjach

News

Kiedy ruszy strona prawakonsumenta.uokik.gov.pl?

Z dniem 1 stycznia 2023 roku zmieniły się przepisy prawa konsumenckiego. Niewielu konsumentów zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ temat nie został jeszcze nagłośniony tak, jak dotychczas robił to UOKiK. Skąd ta zwłoka? Otóż popularna strona zajmująca się prawami konsumenta – prowadzona przez powyższą instytucję nie jest jeszcze gotowa.

Wiele firm oraz prawników z niecierpliwością czeka na to, aż strona prawakonsumenta.uokik.gov.pl zostanie włączona. Obecnie po wejściu w linka możemy przeczytać jedynie o prowadzonych pracach technicznych. Zmiany są spore i trzeba wprowadzić sporo aktualizacji, które będą wyznacznikiem nowych przepisów. UOKiK w Polsce to pewnego rodzaju wyrocznia. Ta instytucja nie tylko pomaga konsumentom, ale również kontroluje firmy pod kątem przestrzegania przepisów. Oczywiście nie wszyscy liczą się z opinią UOKiK. Skutkiem tego w późniejszym terminie mogą otrzymać karę – wystarczą regularne skargi klientów.

Kiedy ruszy strona prawakonsumenta.uokik.gov.pl?

Trudno powiedzieć – ponieważ aktualizacja przepisów jest dosyć duża. Pamiętajmy, że nowe przepisy (zresztą jak każde) nie są takie oczywiste. Wielu konsumentów nie chce się zagłębiać w interpretacje, ponieważ takich opinii może być naprawdę dużo. Można powiedzieć, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Obecnie po wejściu w link cały czas widzimy napis „przerwa techniczna”. Ciężko powiedzieć, kiedy strona może ruszyć. Sam UOKiK również nie ma takiej pewności (wykonałem połączenie do biura, ale nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi), ponieważ przepisy w Polsce są naprawdę trudne. Należy również wspomnieć, że niektóre z nich wyglądają jak „bubel” prawny. Nie jest to pierwszyzna, ponieważ borykamy się z tym już od dłuższego czasu w zakresie przepisów konsumenckich.

fot.prawakonsumenta.uokik.gov.pl

Nie tylko instytucja konsumentów ma problemy z interpretacją. Obecnie również wiele korporacji nie wprowadziło nowych zasad rozpatrywania reklamacji swoich klientów. Co więcej – należy zwrócić uwagę, że przepisy są zależne od daty zakupu. Według tej kolejności stosuje się odpowiednie zapisy prawne. Idealnym przykładem jest tutaj zmiana dotycząca małych przedsiębiorców. Zmian przepisów było sporo, ale ta, która weszła z dniem 1 stycznia 2021 roku była bardzo istotna dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Mówiąc prościej, bo o to chodzi na stronie prawokowalskiego.pl małe firmy mogą swobodnie korzystać z zapisów praw dla zwykłego konsumenta (co nie było możliwe przed 2021 rokiem). Dotyczy to rękojmi, klauzul abuzywnych, prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Obecnie w zależności od okresu stosuje się takie przepisy, w jakich konsument może realizować swoje prawa. Na całe szczęście prawo konsumentów praktycznie zawsze było łaskawe dla wszystkich Kowalskich.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *