ColorMag

Blog o prawach konsumenckich oraz reklamacjach

Porady prawne

Otrzymałeś spadek lub darowiznę? Nie składaj dokumentu SDZ2 bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym

Urząd Skarbowy to instytucja kontrolująca obszary finansowe Polaków. Bardzo często weryfikacja odbywa się poprzez składanie przeróżnych wniosków, formularzy i zaświadczeń. Chcąc mieć uregulowaną sytuacje z Urzędem Skarbowym podatnicy muszą pilnować pewnych dat oraz sytuacji. Jednym z takich (całkiem znanym) formularzy jest SDZ2 składany przy okazji otrzymania spadku lub darowizny. 

Okazuje się, że Urzędy Skarbowe bardzo często stosują metody sprytnego uzyskiwania informacji od podatników. Nie każde słowa urzędnika to świętość. Rzeczywistość pokazuje, że jest wręcz odwrotnie. Na tym etapie stwierdzenie, że nieznajomość prawa szkodzi. Nie zmienia to jednak faktu, że urzędnicy nie powinni wykorzystywać swojej pozycji nad podatnikami. Na całe szczęście w przypadku składania formularza SDZ2 powinniśmy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Jest to odpowiedź podatnika na wniosek o złożenie szeregu dodatkowych dokumentów już na etapie składania powyższego formularza.

Dokumentów SDZ2 nie musisz składać tylko i wyłącznie w Urzędzie Skarbowym 

Nowoczesne rozwiązania technologiczne dają nam wiele możliwości. Wśród nich jest między innymi wysyłka dokumentów bezpośrednio poprzez dopuszczalne systemy elektroniczne dedykowane przez polskie państwo. Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu, którego nie odzyskamy na wizycie w urzędzie skarbowym. Może się tak zdarzyć, że urzędnik wstępnie umówi nas na konkretny dzień i konkretną godzinę w celu załatwienia sprawy. Wszystko oczywiście zależy o specyfiki sprawy. Oprócz możliwości złożenia formularza SDZ2 przez Internet warto pamiętać, że taki dokument możemy także wysłać tradycyjną pocztą.

Formularz SDZ2
Formularz SDZ2

W obu przypadkach możemy zaoszczędzić sporo czasu i co najważniejsze – unikniemy rzeczywistych pytań ze strony urzędnika, który może nas dopytywać o dodatkowe dokumenty, których wcale nie musimy składać. Jest to dość ważne, ponieważ wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego ile można zyskać na wysyłce dokumentów właśnie poprzez Internet. Niestety nie wszyscy korzystają z takich metod. Urzędnicy na miejscu potrafią poprosić o dokumenty, których na tym etapie (lub wcale) nie mają prawa wyciągać od podatnika. Pracownicy US ułatwiają sobie w ten sposób pracę.

Urząd Skarbowy podczas składania SDZ2 prosi mnie o dodatkowe dokumenty – co zrobić?

To proste – wyjść z budynku i wysłać wniosek online lub tradycyjną pocztą. Niestety urzędnicy wykorzystują niewiedzę podatników wyciągając od nich już na początku mnóstwo dokumentów, których być może nie będą musieli składać. O jakich dokumentach mówimy?

– potwierdzenie przelewu lub przekazu pocztowego – jeśli dostajesz pieniądze w darowiźnie lub z polecenia darczyńcy.

– co dostajesz (na przykład pieniądze, samochód, dom).

– w jaki sposób (na przykład darowizna, postanowienie sądu),

– jaki łączy cię stopień pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą, od której dostajesz majątek.

Mówimy tutaj głównie o potwierdzeniu otrzymania pieniędzy, postępowaniu spadkowym, wykaz wskazujący ile środków było z chwilą śmierci na koncie spadkodawcy. Ważne, aby pamiętać, że tych dokumentów obecnie nie musimy składać bezpośrednio z dokumentem SDZ2. Urząd Skarbowy jeśli będzie chciał zobaczyć takie dokumenty to po prostu wezwie nas w celu dostarczenia takich dokumentów. Istnieje również prawdopodobieństwo, że nie będziemy proszeni o dostarczenie takich dokumentów. Najważniejszym warunkiem spełniającym zachowanie dziedziczenia lub otrzymania darowizny jest dochowanie ważnego terminu, czyli 6 miesięcy od zaistnienia zdarzenia (postępowania spadkowego).

Gdzie w Internecie złożyć formularz SDZ2?

Jest przede wszystkim portal podatkowy. W celu złożenia takiego formularza w pierwszej kolejności należy założyć konto na stronie internetowej podatki. Składanie wygląda mniej więcej tak samo, jak e-Pity. Możemy wybrać dwie możliwości składania, typowy dokument niczym PIT lub prosty formularz z odpowiedziami, które zostaną przedłożone w odpowiednią formę formularza SDZ2.

Podatki.gov.pl
Podatki.gov.pl

Wysłanie i wypełnienie całego dokumentu zajmuje chwilę i tak naprawdę po kilku minutach możemy cieszyć się z załatwionej sprawy. W trakcie składania dokumentu rzeczywiście nie zostaniemy poproszeni przesłanie dodatkowych dokumentów. Musimy jednak pamiętać, że Urząd Skarbowy w późniejszym terminie może poprosić nas o dodatkowe dokumenty. Słowo może jest tutaj kluczowe – może, ale nie musi.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *