Skuteczne oświadczenie sankcji kredytu darmowego nabierze mocy tylko w formie pisemnej
Obsługa reklamacji jest bardzo ważna. Zdarza się jednak tak, że pewne działania mogą uniemożliwić skuteczne złożenie oświadczenie woli. Dotyczy to głównie sektora finansowego, tam przepisy prawa są bardzo „skomplikowane” i naprawdę łatwo można popełnić błąd.
Raczkujące w Polsce narzędzie do walki z instytucjami finansowymi obwarowane jest licznymi warunkami. Nie tak łatwo skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Powodem są przede wszystkim drobne niuanse, których zwykły użytkownik może nie dostrzegać. Do tego typu działań należy między innymi wysłanie oświadczenia o sankcje kredytu darmowego. Jak dużo konsumentów przejmuje się takimi kwestiami? Nie każdy ma czas i ochotę latać na pocztę, stać w kolejkach, aby wysłać jeden mały list. Okazuje się, że chcąc osiągnąć efekt końcowy możemy nie mieć wyjścia. Instytucje finansowe niechętnie uruchamiają sankcje kredytu darmowego.
Oświadczenie sankcji kredytu darmowego musi być złożone na piśmie
Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez wielu konsumentów. W myśl art. 45 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim oświadczenie dotyczące darmowego kredytu musi być złożone w formie pisemnej. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, że większość firm może wykorzystać pułapkę, w którą wpadnie wiele osób. Jaka to pułapka? Składając reklamacje poprzez pocztę elektroniczną lub połączenie telefoniczne, w której korzystamy z art. 45 możemy się zdziwić. Instytucja finansowa w odpowiedzi może wskazać nam, że złożone oświadczenie w żaden sposób nie spełnia wymogów wynikających z powyższego przepisu. Nie dość, że stracimy w ten sposób trochę czasu to dodatkowo sprzedawca będzie miał więcej czasu, aby się przygotować dokładniej do reklamacji.
Art. 45. ust 1. W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1 art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.
Wiele osób nie dostrzega tej prostej informacji, która wprowadza absolutny wymóg złożenia oświadczenia drogą pisemną. Oczywiście nie każda instytucja finansowa ma tak rygorystyczne podejście do tematu. Są banki lub instytucje finansowe, które mimo reklamacji wysłanej poprzez pocztę elektroniczną udzielają odpowiedzi nie doszukując się takich „błędów”. Niestety, ale prawo jest prawo. Sankcja kredytu darmowego to narzędzie uderzające dość mocno z instytucje finansowe. Jeśli jakakolwiek instytucja dopatrzy się możliwości odrzucenia reklamacji, to z pewnością to uczyni. W końcu „tonący brzytwy się chwyta”.
Pisemne oświadczenie o sankcji kredytu darmowego może być wysłane elektronicznie pod jednym warunkiem…
Przepisy prawa zostawiają pewną furtkę konsumentom do składania oświadczeń woli poprzez pocztę elektroniczną. Jest jedyny warunek. Każdy podpis w takim dokumencie musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taka forma złożenia oświadczenia woli jest równoznaczne pisemnej formie podpisania dokumentu. Uprawnienia te wynikają z art. 78 (1) kodeks cywilny § 1 i §2. Z doświadczenia wiem, że bardzo rzadko ludzie korzystają z tej formy (w szczególności do składania takich reklamacji) ze względu na brak czasu lub skomplikowany proces zatwierdzania takiego podpisu.
W mojej ocenie tego typu sytuacje są absurdalne, ponieważ komunikacja elektroniczna stała się bardzo powszechna. Oprócz wygody, którą oferuje taka forma powinniśmy mieć pełną swobodę w tej sferze. Nie chodzi tutaj o komunikacje z instytucjami państwowymi. Dotyczy to tylko reklamacji wysyłanych do wszelakiej maści instytucji finansowych. Pisząc oświadczenie lub reklamacje musimy pamiętać, aby nie wysyłać dokumentu zbyt pochopnie. Wydrukujmy, podpiszmy i zanieśmy na pocztę. Niestety na chwilę obecną ten stan się nie zmieni. W sytuacji, kiedy nasza sprawa trafi do sądu możemy liczyć się z jeszcze inną opinią. Liczą się ważne aspekty prawne, które i rzeczywista szkoda na „koncie” konsumenta.