ColorMag

Blog o prawach konsumenckich oraz reklamacjach

Porady prawne

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Pilnuj daty rozliczenia, bo możesz jeszcze na tym „zarobić”

Kredyty gotówkowe to od zawsze trudny temat. Polacy zadłużają się na potęgę, ponieważ potrzebują dodatkowych środków. Wychodząc z problemów finansowych powinniśmy pamiętać, że zamknięcie umowy kredytowej daje nam różne możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy. Mogą to być Sankcje Kredytu Darmowego, ale jest jeszcze jedna metoda, o której wielu klientów nie wiedziało.

Dodatkowe pieniądze w tych trudnych czasach przydadzą się każdemu. Bardzo często takie finanse leżą na „ziemi” – wystarczy się schylić i je podnieść. O czym dokładnie mowa? O wcześniejszych spłatach kredytów. Jeśli udało się nam zamknąć zobowiązanie wcześniej niż przewidywaliśmy, warto zwrócić uwagę na rozliczenie naszej nadpłaty (proporcjonalnie do dni). Wielu klientów nie zwraca na to uwagi, chcąc zapomnieć o jakichkolwiek zobowiązaniach, tym bardziej tych zamkniętych. Okazuje się, że to duży błąd. Czasami nie mamy świadomości co możemy zyskać.

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Pilnuj magicznej liczby 14 dni

Chodzi oczywiście o zwrot pieniędzy od instytucji finansowych. Każda z nich ma obowiązek po wcześniejszej spłacie pożyczki rozliczyć swojego klienta adekwatnie do kosztów i proporcjonalnie do ilości dni. Co ciekawe ustawa o kredycie konsumenckim dość dokładnie precyzuje czas takiego rozliczenia. Jest to oczywiście 14 dni liczone od dnia zamknięcia zobowiązania kredytowego. Większość instytucji finansowych rozlicza klientów w tym czasie, jednak na rynku zawsze pojawią się rodzynki, które wykorzystają niewiedzę klienta. Obowiązek ten wynika z art.52 ustawy o kredycie konsumenckim, gdzie wyraźnie określono 14 dni na zwrot do klienta nadpłaconej kwoty. Po tym czasie bank lub innych kredytodawca przetrzymuje nasze pieniądze nielegalnie. I tutaj możemy zacząć naliczać ustawowe odsetki. Nie wierzycie? Wystarczy, że dokładnie sprawdzimy datę zwrotu i napiszemy do przedsiębiorcy. Pamiętajmy, że bank lub inna instytucja finansowa sama się do tego nie przyzna, ale mimo wszystko takie sytuacje mają miejsce. Poniżej może trochę absurdalny przykład (kwota zwrotu wynosiła tylko 4 zł), ale na tej podstawie widać, że warto wyciągać ręce po swoje. Nie u każdego odsetki wyniosą 0,69 zł. Wystarczyła tylko jedna wiadomość i spółka Soonly Finance faktycznie zwróciła odsetki od kwoty 4 zł.

Nie powinniśmy odpuszczać nawet jeśli, kwota wyniosłaby 16 – 20 zł. Za takie pieniądze dziś wiele nie kupimy, ale z pewnością też nie stracimy na takiej sumie, za którą moglibyśmy kupić np. małego kebaba. Odsetki ustawowe należą się każdemu. Musimy dokładnie zwracać uwagę na, to kiedy firma X dokona stosownego zwrotu. Bardzo często firmy pożyczkowe same dokonują rozliczeń już z odsetkami. Oczywiście my również możemy sobie policzyć (w Internecie są kalkulatory wyliczające odsetki) lub poprosić przedsiębiorcę o dokładne rozliczenie z informacją jak prezentuje się cała nadpłata.

Opóźnienia przy zwrocie do klienta są częste przy firmach typu chwilówki. Bardzo często firmy udzielające nam takich pożyczek (pośrednicy) mają swoich dodatkowych pożyczkodawców, którzy nie rozliczają na czas zwrotów klienta. Tylko od konsumenta zależy, czy będzie pilnował swoich interesów. Nie zawsze do odzyskania będzie duża kwota, ale dobrymi 50 złotymi z pewnością nikt nie pogardzi.

Czy Sankcja Kredytu Darmowego idzie w parze ze zwrotem nadpłaty?

To dość trudne kwestia. Powyższe uprawnienie daje możliwość zwrotu konsumentom kredytu tylko do wartości kapitału, pisząc prościej – oddajemy tylko to, co pożyczyliśmy bez żadnych odsetek. Zapis wynikający z art.52 ustawy o kredycie konsumenckim dotyczy głównie rozliczenia po zamknięciu zobowiązania kredytowego. Zwrot, jaki uzyskamy jest proporcjonalny do ilości dni, więc nie odzyskamy całości. Przy uruchomieniu SKD będzie to pełna kwota.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *